A meditációról érthetően - Egy neurológus kutatóorvos útmutatója
Dr. Steven Laureys
Dimenzió
135 mm x 215 mm x 22 mm
A meditációról érthetően - Egy neurológus kutatóorvos útmutatója
„Nem a valóság számít igazán, hanem az, hogy miként éljük meg.”
Steven Laureys belga neurológus, a könyv szerzője
Aki egyszer elkezdi gyakorolni valamelyik meditációs technikát, annak örökre megváltozik az élete – állítja a könyv szerzője, a belga Steven Laureys neurológus és kutató. Laureys a kómába esett emberek agyi működését vizsgálta tudósként, amikor találkozott a meditációval, és egyre több és több időt töltött vele. Éppen túl volt egy fájdalmas váláson, ami teljesen összetörte, azonban a napi meditációnak hála fokozatosan egyre kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb, boldogabb és egészségesebb lett. Mivel saját bőrén tapasztalta a pozitív változásokat, elhatározta, hogy ettől kezdve a meditáló emberek agytevékenységét fogja vizsgálni, minden tudományos és kísérleti módszert bevetve, ami csak rendelkezésére áll. Egy buddhista szerzetes „fejébe nézve” kezdte megérteni, hogy pontosan milyen jótékony változásokat idéz elő az agyban a meditáció: csökkenti a stresszt és a negatív gondolatokat, javítja a koncentrációt, enyhíti a krónikus fájdalmat és az érzelmi szenvedést. A meditáció nem vallás, nem is valami szektához kötődő tevékenység, melyhez szigorú napirend szükségeltetik, mondja. A meditáció bárki számára egyszerűen elsajátítható mentális tréning, az agy edzése. A boldogság, a testi-lelki egészség tapasztalati úton történő tanulása.
„Nem tudom megmondani, hogy a transzcendentális meditáció változtatott-e a művészetemen. Azt hiszem, mindig is kreatív voltam, de régebben kevésbé voltam magabiztos. Kevésbé élveztem azt, amit csináltam. A meditáció hatására jobban élvezem az életet és a munkámat. Jobban kedvelem az embereket. Jobban érzem magam a bőrömben. Jobban átlátom a dolgokat. Az életet játékként, nem pedig szenvedésként tapasztalom meg. Azok a dolgok, amelyek egykor dühítettek, elszomorítottak, sőt majdnem megöltek, ma már nincsenek hatással rám.”
David Lynch filmrendező
„Tegyük fel, hogy létezik egy olyan pirula, amelyből csupán naponta egyet kell bevenni ahhoz, hogy csökkenjen belső feszültséged és elégedettebb lehess. Elkezdenéd szedni? Most azt is tegyük fel, hogy a pirulának csomó mellékhatása van, melyek mindegyike pozitív: magabiztosabb és empatikusabb leszel tőle, jobban fogsz bízni másokban, sőt még a memóriát is fejleszti. És végül még azt is tételezzük fel, hogy ez a pirula teljesen természetes eredetű és ingyen hozzájuthatsz. Elkezdenéd szedni? Nos, ez a pirula valóban létezik. Nem más, mint a meditáció.”
Jonathan Haidt pszichológus