Barokk freskófestészet Magyarországon IV. - Budapest, Északkelet-Magyarország és az Alföld
Jernyei Kiss János (szerk.)
Dimenzió
245 mm x 330 mm x 55 mm
Ez a termék az árkötöttségi törvény (1997. évi CXL.törvény, VIII/A) hatálya alá tartozik, ami azt jelenti, hogy a megjelenéstől számított 1 éven belül 10 %-nál nagyobb kedvezményt a fogyasztói árból nem kaphat rá a vásárló (beleértve az ingyenes szállítási díjat és a tündérpontot is). A kedvezmények együttesen nem haladhatják meg a fogyasztói ár 10 %-át.
Barokk freskófestészet Magyarországon IV. - Budapest, Északkelet-Magyarország és az Alföld
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Művészettörténeti Tanszékének kutatócsoportja OTKA-támogatással, több éven át futó projekt keretében készítette el a magyarországi barokk freskófestészet emlékeinek korpuszát. A mai Magyarország barokk freskóemlékeinek teljes katalógusát tartalmazzák a kötetek, amelyek közül a negyediket tartja kezében az olvasó. A topografikus rend¬szerben sorakozó leírások tájékoztatnak a műveket magukba foglaló épületekről, azok építés ¬történetéről, a falképek festőjéről és megrendelőjéről, ismertetik a freskó vagy freskóegyüttes keletkezés történetét, állapotát, a restaurálására vonatkozó adatokat és megfigyeléseket. Leírják a befoglaló építészeti teret, a freskóképeket övező látszatarchitektúrát, díszítőfestést és kereteket, illetve részletesen bemutatják magukat a képmezőket és az azokat összefogó programot.
A kutatás magába foglalta egy részletes, nagy felbontású felvételekből álló digitális fotódokumen¬táció készítését, továbbá a tervtári és levéltári források, az archív fényképek, a restaurálási doku¬mentációk feltárását és feldolgozását. A freskófelületek teleobjektíves fényképezésével egészen közeli, részletgazdag felvételek készültek, amelyek új lehetőségeket nyújtottak a művek technikai sajátosságainak, kivitelezésének megismerésében, állapotuknak, restaurálásuk színvonalának, hitelességüknek és attribúciójuknak a megítélésében. A kötetben több ilyen részletfotót is közzé ¬teszünk. Új eredmények születtek a művek alkotóinak meghatározása, a freskófestő-életművek megismerése, a megbízói elgondolások feltárása terén. A barokk szerteágazó képprogramjainak rekonstruálásában, azok eszmetörténeti, irodalmi, teológiai vagy liturgiai vonatkozásainak részletes kifejtésében ugyancsak úttörő jellegű a kutatás. A művek szisztematikus feldolgozása során végigvitt szempont rendszer révén a korábban alaposan ismertnek hitt emlékekről sok újdonság derül ki, az újonnan feltárt vagy a szakirodalomban eddig nem ismertetett barokk alkotásokkal pedig számos esetben itt ismerkedhet meg először az olvasó.
E pompás monumentális képekben a vallás, a történelem, a gondolkodás legnagyszerűbb és leg¬fontosabb eszméit és történeteit örökítették meg elődeink, s talán nincs olyan képi médium, amely versenyre kelhet a térbe ágyazott freskófestmények látványosságával, vizuális vonzerejével.