Szómagyarázó diákszótár - Harmadfél, apellál, kalamáris. 2700 kevésbé ismert szó értelmezése
Daniss Győző
Dimenzió
165 mm x 235 mm x 12 mm
Szómagyarázó diákszótár - Harmadfél, apellál, kalamáris. 2700 kevésbé ismert szó értelmezése
A Szómagyarázó diákszótár segít nyelvünk 2700 ma már kevésbé használt régies szavának megértésében. A szótár magyarázatai elsősorban azoknak a diákoknak hasznosak, akik a kötelező olvasmányokban, a régebben játszódó színdarabokban, tévéjátékokban vagy akár idős emberek beszédében találkoznak kihalt, tájnyelvi szavakkal vagy latinos kifejezésekkel. Megtudhatják többek között, hogy mit is jelent a boronaház, a grádics, az insurrectio, a milimári, a milpengő, és sok más tárgyat, cselekvést, fogalmat jelölő szó jelentése is világossá válik.
Jó néhány szócikk az értelmező szótárakban megszokottnál bővebben, gazdagabban mutat be egy-egy régies szót. Például a mérőről nemcsak azt tudatja, hogy főképpen gabonafélék mennyiségének mértékegysége, hanem azt is, hogy nem ugyanannyi liter volt Bécsben, Pozsonyban és Pesten, sőt a budai mérő még koronként is változott. A csikóbőrös kulacs szócikk sem elégszik meg puszta tárgyleírással, hanem arra is felhívja a figyelmet, hogy Csokonai Vitéz Mihálynak van egy kedves-bohókás költeménye: Szerelemdal a csikóbőrös kulacshoz.
Ennek a szótárnak közvetlen előzménye a TINTA Könyvkiadónál 2016-ban megjelent Mit jelent? – Diákszótár. A két munka főképpen szerkezetében különbözik egymástól. Míg a forrásként használt szótári előzmény tárgykörökre, illetve fogalomkörökre bontva tartalmazta a szavakat, ez az új szótár az abajgattól a zsúpszalmáig ábécérendben közli a szavakat és magyarázataikat.
A szótár tartalmát 120 rajz teszi szemléletesebbé.
A kötetet elsősorban a mai tanulóifjúság, azaz az 5–12. osztályos diákok forgathatják haszonnal. Könnyed, közérthető stílusa miatt a magyarórákon kívül hatékonyan használható más tanórákon is, például történelemórán. Fontos segédeszköze az anyanyelvi szókincsbővítésnek és a magyar nyelvi kompetencia fejlesztésének.
A Szómagyarázó diákszótár gazdagíthatja használójának nyelvi tudását. Segítségével számos kötelező magyar irodalmi olvasmány és klasszikus vers szövege válik érthetővé. Hozzásegít a régebbi világ, esetünkben hazánk, a magyarság múltjának alaposabb megismeréséhez.
A szótár szerzője, Daniss Győző olyan népszerű kötetek összeállítója, mint az Újságíróiskola, a Mit jelent? – Diákszótár, a Körkép a magyar nyelvről és a Bajuszkötő, grafitmikrofon és lóárverés.